Print

MBTI

Autorius: Ina Savickienė. Paskelbta: Psichologiniai testai

Psichologinių tipų teorija ir MBTI

Asmenybės tipų teorija ir jos praktinis instrumentas — MBTI® testas — kiekvienam padeda pažvelgti į save iš šalies, įsisąmoninti savo išskirtinumą, padrąsina atsiskleisti, susikurti originalią nišą gyvenime, patirti daugiau pasitenkinimo bei laimės. Beje, ir pasiekti trokštamų tikslų.

Susipažinus su asmenybės tipais, tenka pripažinti, kad visuomenė yra įdomesnė, įvairesnė ir sudėtingesnė nei abstraktus vidurkis arba norma. Tipai atskleidžia vertingus skirtumus ir parodo, kaip žmonės renkasi gyventi savo gyvenimą. Skirtingi tipai gali turėti priešingus tikslus, todėl visuomenės ir komandų stabilumas turi būti palaikomas gerbiant natūralias skirtybes, o ne jas ignoruojant. Deja, dėl įvairių istorinių ir kultūrinių aplinkybių, ignoravimas sutinkamas beveik visur — šeimoje, mokykloje, darbo kolektyve. Skirtybių ignoravimo pasekmės yra skaudžios. Kiti, „ne tokie“, patiria stresą, neadekvatumą, kaltės jausmą. Vis daugiau žmonių serga depresija ir privalo kasdien gerti tabletes, kad išgyventų. Visuomenei „garbinant“ tik vieną ar kelis „sėkmingus tipus“, daugelis juos beviltiškai imituoja, sumokėdami savo tikrojo asmenybės tapatumo ir psichinės sveikatos kainą.

Istorinė apžvalga

K. G. Jungas tipų teoriją, aiškinančią natūralius sveikų žmonių skirtumus, pirmą kartą pristatė 1913 metais Miuncheno psichologų kongrese. Šios teorijos įkvėpta 1917 m. Katharine Cook Briggs pradėjo savąjį asmenybės tyrimą. Apie Jungo teoriją ji paskelbė du straipsnius žurnale „New Republic“: „Sukurkite savo atvaizdą, naudodamiesi asmenybės spalvų palete“ (Meet Yourself Using the Personality Paint Box), 1926 m., ir „Pakilti nuo barbarybės“ (Up From Barbarism), 1928 m. Katharine Briggs duktė Isabel Briggs Myers, naudodama tipologijos idėjas, 1929 m. parašė apdovanojimų pelniusį detektyvinį apsakymą „Žudikas dar ateis“ (Murder Yet To Come). Ji įsitraukė į motinos tyrimus ir palaipsniui juos visiškai perėmė. 1942 m. sukuriamas „Briggs–Myers Type Indicator®“, o 1944 m. išleidžiamas testo vadovėlis. 1956 m. testui suteikiamas naujas pavadinimas — Myers–Briggs Type Indicator®. Po mirties kiti tęsia jų pradėtą darbą. Frazės (The Myers–Briggs Type Indicator) ir jos inicialų (MBTI®) prekių ženklas priklauso testo leidėjui Consulting Psychologists Press Inc (CPP).

Print

Kolbe A™ indeksas

Autorius: Ina Savickienė. Paskelbta: Psichologiniai testai

Kiekvienas žmogus turi talentą, tačiau retas jį supranta ir žino, kaip panaudoti

Žmogus, kuris atskleidžia savo talentą ir aktyvios valios pastangomis tą talentą bei dorybes nukreipia visiems naudinga linkme, nusipelno didžiausios pagarbos ir stovi ant aukščiausio socialinių rangų hierarchijos laiptelio. Net aukščiau už imperatorių ar kitą valdžios asmenį. Kinijoje šio vertinimo buvo laikomasi jau prieš daugiau kaip 4000 metų, kaip matyti iš žymiausio to meto kūrinio — „Permainų knygos“, išminties ir įkvėpimo lobyno praeities ir ateities kartoms.

Pagal šios knygos komentatorių Jou Tsung Hwa, jau senovėje buvo skirstoma:

Socialinis rangas (hierarchijos laiptelis)

- Išminčius, atsiskyrėlis, talentų ir dorybių savininkas (žmogus, kuris išlavino ir pritaikė savo talentą aukščiausiu lygiu) — 6

- Imperatorius, caras (prezidentas, ministras-pirmininkas, partijos lyderis) — 5

- Aukšto rango valdininkas (ministras, prezidento patarėjas) — 4

- Valdininkas (pareigūnas, politikas, administratorius) — 3

- Mokslininkas (mokslinis-techninis darbuotojas, savo srities meistras) — 2

- Visi žmonės (liaudis) — 1

Žmonių, atskleidusių savo talentą, visais laikais būdavo labai nedaug. Mažiau nei imperatorių. Nors, rodos, visi tik tai ir daro — stengiasi kuo labiau save lavinti ir tobulinti. Priežastis yra ta, kad vien mokslo žinių nepakanka. Talentas visa jėga savaime neatsiskleidžia, jeigu jis pats nėra įsisąmoninamas. O kiek iš mūsų galvoja, kad turi nors menkiausią talentą ir tiki, kad apskritai yra ką įsisąmoninti?

  •  

    Sėkmė yra gauti tai, ko nori, laimė - džiaugtis tuo, ką turi.

    Jagdish Parikh

Dienos citata

manote?

Aš moku bent vieną Europos kalbą

Laisvai - 37.9%
Gerai - 24.1%
Susikalbu - 20.7%
Ruošiuosi mokytis - 13.8%
Man nerūpi - 3.4%

Total votes: 29
The voting for this poll has ended on: 24 Kov 2017 - 00:00